Viceministrė J. Neliupšienė: Skatiname Moldovą tęsti aktyvų reformų įgyvendinimą, kurios priartins šalį prie ES bei sustiprins jos atsparumą grėsmėms
Kovo 8 dieną užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė kartu Europos Sąjungos (ES) reikalus kuruojančiomis ministrėmis ir viceministrėmis iš Austrijos, Bulgarijos, Lichtenšteino, Prancūzijos, Rumunijos, Švedijos ir Vokietijos lankėsi Kišiniove, Moldovoje. Vizito tikslas – įgalinti moterų lyderystę aktualiais tarptautinės politikos klausimais, stiprinti bendradarbiavimą Europos lygmeniu ir pabrėžti paramą Moldovos siekiui tapti ES nare.
Ministrės susitiko su Moldovos prezidente Maia Sandu, ministru pirmininku Dorin Recean, užsienio reikalų ministru Nicu Popescu, teisingumo ministre Veronica Mihailov-Moraru, dalyvavo atviroje diskusijoje apie šalies eurointegraciją bei susitikime su nevyriausybinių organizacijų atstovais.
„Bendru aštuonių ministrių vizitu reiškiame solidarumą su Moldovos Respublika, kuri siekia narystės ES ir taip pat susiduria su daugybe iššūkių, sukeltų Rusijos karo prieš Ukrainą ir hibridinių atakų prieš ją pačią. Skatiname Vyriausybę tęsti aktyvų reformų įgyvendinimą, kurios ne tik priartins šalį prie ES, bet ir sustiprins jos atsparumą grėsmėms. Lietuva šiame svarbiame kelyje žengia kartu su Moldova teikdama įvairiapusę pagalbą. Tikimės, kad Moldova dar šiais metais bus pakviesta pradėti stojimo į ES derybas”, – pažymėjo J. Neliupšienė.
Lietuva yra viena iš aktyviausių Moldovos narystės ES rėmėjų ir teikia ženklią politinę ir finansinę paramą Moldovai, siekdama sušvelninti Rusijos vykdomos agresijos pasekmes. Lietuva nuo Rusijos sukelto karo Ukrainoje pradžios Ukrainos karo pabėgėliams Moldovoje skyrė 3 250 000 eurų. Lietuvos iniciatyva šiuo metu įgyvendinamas Moldovos Užsienio reikalų ir Europos integracijos ministerijos administracinių ir institucinių gebėjimų ir valdymo stiprinimo projektas. Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) 2021-2023 m. administruoja Europos Komisijos programą „EU4Moldova“, kuria siekiama bendromis Lietuvos ekspertų ir partnerių iš Prancūzijos pastangomis didinti Moldovos teismų sistemos skaidrumą, atskaitomybę ir prieigą prie teismų sistemos. Aplinkos ministerija, administruodama Klimato kaitos specialiosios programos lėšas, finansuoja ir vystomojo bendradarbiavimo projektus, susijusius su klimato kaitos padarinių švelninimu besivystančiose šalyse, perduodant Moldovai Lietuvos technologijas ir patirtį. Lietuvos valstybės institucijos aktyviai dalyvauja ES Dvynių projektuose Moldovoje. Lietuva sukūrė 300 nacionalinių ekspertų sąrašą, kurie savo žiniomis ir ekspertine patirtimi pasiruošę prisidėti prie teigiamų pokyčių Moldovoje, suteikiančių šiai šaliai sėkmingos integracijos į ES perspektyvas.